21.9.16

ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΣ ...ΚΑΙ ΣΤΗ ΦΩΚΙΔΑ ΓΙΑ ΚΥΠΕΛΟ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2016-2017


Του Τάσου Τσόλκα




Τον Οκτώβριο ξεκινά επίσημα η ποδοσφαιρική περίοδο 2016 - 2017 στη Φωκίδα για αγώνες Κυπέλλου κατ΄ αρχήν και στη συνέχεια του πρωταθλήματος.
Χθες έγιναν οι σχετικές κληρώσεις στα γραφεία της ΕΠΣ Φωκίδας στην Άμφισσα.
Φέτος θα έχουμε έναν όμιλο με 15 ομάδες στη Α΄ Κατηγορία και ο πρωταθλητής ανεβαίνει κατ΄ ευθείαν στην Γ΄ Εθνική.
Αξιοσημείωτο ότι ο Φωκικός που την περσινή περίοδο αγωνιζόταν στη Β΄ Εθνική (football league ) από φέτος θα συμμετέχει στο πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας Φωκίδας.
Από την Δωρίδα θα συμμετέχουν οι ομάδες του Απόλλωνα Ευπαλίου, Τολοφώνα Ερατεινή, Ένωση Γλυφάδας, Αετού Λιδωρικίου καιΔωρικού Μαλαμάτων.
Στο φετινό πρωτάθλημα δεν συμμετέχουν οι ομάδες του Ανδρούτσου Γραβιάς και του Ηρακλή Μοναστηρακίου.
Αντίθετα συμμετέχει ο Φωκικός όπως αναφέραμε, ο Διαγόρας Πολυδρόσου που απουσίαζε την περσινή σαιζόν και η νεοφώτιστηΑκαδημία Ιτέας.
Τον όμιλο συμπληρώνουν οι Αστέρας Ιτέας, Αμφισσαϊκός, Κρισσαίος Χρισσού, Απόλλων Δελφών, Ησαΐας Δεσφίνας και Ολυμπιακός Κίρρας
ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ
Η πρώτη φάση των αγώνων του Κυπέλλου Φωκίδας θα γίνει στις 8 και 9 Οκτωβρίου με τους επαναληπτικούς στις 15 και 16 Οκτωβρίου.
Η δεύτερη φάση για όσους προκριθούν θα γίνει στις 22-23 Οκτωβρίου και οι επαναληπτικοί στις 29-30 Οκτωβρίου.
Σύμφωνα με την κλήρωση οι αγώνες του κυπέλλου έχουν ως εξής:
1η φάση (8-9/10 και 15-16/10)
1. Ακαδημία Άμφισσας (πρόκριση άνευ αγώνα)
2. Αετός Λιδωρικίου – Ακαδημία Ιτέας
3. Κρισσαίος Χρισσού – Δωρικός Μαλαμάτων
4. Απόλλων Δελφών – Διαγόρας Πολυδρόσου
5. Αστέρας Ιτέας – Ολυμπιακός Κίρρας
6. Ησαΐας Δεσφίνας – Αμφισσαϊκός 2006
7. Φωκικός – Τολοφώνα Ερατεινή
8. Απόλλων Ευπαλίου – Ένωση Γλυφάδας
2η φάση (22-23/10 και 29-30/10)
9. Νικητής 4 – Νικητής 7
10. Νικητής 3 – Ακαδημία Άμφισσας
11. Νικητής 2 – Νικητής 8
12. Νικητής 6 – Νικητής 5
ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΦΩΚΙΔΑΣ 2016-2017
Χθες έγινε και η κλήρωση για το πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας Φωκίδας χωρίς όμως να ορισθεί η ημερομηνία έναρξης.
Αξιοσημείωτο είναι ότι η κλήρωση έβγαλε με το καλημέρα της 1ης Αγωνιστικής το ντέρμπυ Απόλλωνα Ευπαλίου – Αστέρα Ιτέας και για τη 2η Αγνωστική το Αστέρας Ιτέας – Φωκικός, τις τρείς ομάδες δηλαδή που θα είναι από τους διεκδικητές του τίτλου.
Πρόγραμμα Πρωταθλήματος 2016-2017
1η αγωνιστική 16η
Ησαΐας Δεσφίνας – Ακαδημία Άμφισσας
Κρισσαίος Χρισσού – Δωρικός Μαλαμάτων
Ένωση Γλυφάδας – Ακαδημία Ιτέας
Ολυμπιακός Κίρρας – Τολοφώνα Ερατεινή
Αμφισσαϊκός 2006 – Απόλλων Δελφών
Απόλλων Ευπαλίου – Αστέρας Ιτέας
Φωκικός – Διαγόρας Πολυδρόσου
Αετός Λιδωρικίου (ρεπό)
2η αγωνιστική 17η
Αετός Λιδωρικίου – Ησαΐας Δεσφίνας
Ακαδημία Άμφισσας – Κρισσαίος Χρισσού
Δωρικός Μαλαμάτων – Ολυμπιακός Κίρρας
Ακαδημία Ιτέας – Αμφισσαϊκός 2006
Τολοφώνα Ερατεινή – Απόλλων Ευπαλίου
Απόλλων Δελφών – Διαγόρας Πολυδρόσου
Αστέρας Ιτέας – Φωκικός
Ένωση Γλυφάδας (ρεπό)
3η αγωνιστική 18η
Ησαΐας Δεσφίνας – Κρισσαίος Χρισσού
Ένωση Γλυφάδας – Αετός Λιδωρικίου
Ολυμπιακός Κίρρας – Ακαδημία Άμφισσας
Απόλλων Ευπαλίου – Δωρικός Μαλαμάτων
Διαγόρας Πολυδρόσου – Ακαδημία Ιτέας
Φωκικός – Τολοφώνα Ερατεινή
Απόλλων Δελφών – Αστέρας Ιτέας
Αμφισσαϊκός 2006 (ρεπό)
4η αγωνιστική 19η
Ένωση Γλυφάδας – Ησαΐας Δεσφίνας
Κρισσαίος Χρισσού – Ολυμπιακός Κίρρας
Αετός Λιδωρικίου – Αμφισσαϊκός 2006
Ακαδημία Άμφισσας – Απόλλων Ευπαλίου
Δωρικός Μαλαμάτων – Φωκικός
Ακαδημία Ιτέας – Αστέρας Ιτέας
Τολοφώνα Ερατεινή – Απόλλων Δελφών
Διαγόρας Πολυδρόσου (ρεπό)
5η αγωνιστική 20η
Ησαΐας Δεσφίνας – Ολυμπιακός Κίρρας
Αμφισσαϊκός 2006 – Ένωση Γλυφάδας
Απόλλων Ευπαλίου – Κρισσαίος Χρισσού
Διαγόρας Πολυδρόσου – Αετός Λιδωρικίου
Φωκικός – Ακαδημία Άμφισσας
Απόλλων Δελφών – Δωρικός Μαλαμάτων
Ακαδημία Ιτέας – Τολοφώνα Ερατεινή
Αστέρας Ιτέας (ρεπό)
6η αγωνιστική 21η
Αμφισσαϊκός 2006 – Ησαΐας Δεσφίνας
Ολυμπιακός Κίρρας – Απόλλων Ευπαλίου
Ένωση Γλυφάδας – Διαγόρας Πολυδρόσου
Κρισσαίος Χρισσού – Φωκικός
Αετός Λιδωρικίου – Αστέρας Ιτέας
Ακαδημία Άμφισσας – Απόλλων Δελφών
Δωρικός Μαλαμάτων – Ακαδημία Ιτέας
Τολοφώνα Ερατεινή (ρεπό)
7η αγωνιστική 22η
Ησαΐας Δεσφίνας – Απόλλων Ευπαλίου
Διαγόρας Πολυδρόσου – Αμφισσαϊκός 2006
Φωκικός – Ολυμπιακός Κίρρας
Αστέρας Ιτέας – Ένωση Γλυφάδας
Απόλλων Δελφών – Κρισσαίος Χρισσού
Τολοφώνα Ερατεινή – Αετός Λιδωρικίου
Ακαδημία Ιτέας – Ακαδημία Άμφισσας
Δωρικός Μαλαμάτων (ρεπό)
8η αγωνιστική 23η
Διαγόρας Πολυδρόσου – Ησαΐας Δεσφίνας
Απόλλων Ευπαλίου – Φωκικός
Αμφισσαϊκός 2006 – Αστέρας Ιτέας
Ολυμπιακός Κίρρας – Απόλλων Δελφών
Ένωση Γλυφάδας – Τολοφώνα Ερατεινή
Κρισσαίος Χρισσού – Ακαδημία Ιτέας
Αετός Λιδωρικίου – Δωρικός Μαλαμάτων
Ακαδημία Άμφισσας (ρεπό)
9η αγωνιστική 24η
Ησαΐας Δεσφίνας – Φωκικός
Αστέρας Ιτέας – Διαγόρας Πολυδρόσου
Απόλλων Δελφών – Απόλλων Ευπαλίου
Τολοφώνα Ερατεινή – Αμφισσαϊκός 2006
Ακαδημία Ιτέας – Ολυμπιακός Κίρρας
Δωρικός Μαλαμάτων – Ένωση Γλυφάδας
Ακαδημία 94 – Αετός Λιδωρικίου
Κρισσαίος Χρισσού (ρεπό)
10η αγωνιστική 25η
Αστέρας Ιτέας – Ησαΐας Δεσφίνας
Φωκικός – Απόλλων Δελφών
Διαγόρας Πολυδρόσου – Τολοφώνα Ερατεινή
Απόλλων Ευπαλίου – Ακαδημία Ιτέας
Αμφισσαϊκός 2006 – Δωρικός Μαλαμάτων
Ένωση Γλυφάδας – Ακαδημία Άμφισσας
Κρισσαίος Χρισσού – Αετός Λιδωρικίου
Ολυμπιακός Κίρρας (ρεπό)
11η αγωνιστική 26η
Ησαΐας Δεσφίνας – Απόλλων Δελφών
Τολοφώνα Ερατεινή – Αστέρας Ιτέας
Ακαδημία Ιτέας – Φωκικός
Δωρικός Μαλαμάτων – Διαγόρας Πολυδρόσου
Ακαδημία Άμφισσας – Αμφισσαϊκός 2006
Αετός Λιδωρικίου – Ολυμπιακός Κίρρας
Κρισσαίος Χρισσού – Ένωση Γλυφάδας
Απόλλων Ευπαλίου (ρεπό)
12η αγωνιστική 27η
Τολοφώνα Ερατεινή – Ησαΐας Δεσφίνας
Απόλλων Δελφών – Ακαδημία Ιτέας
Αστέρας Ιτέας – Δωρικός Μαλαμάτων
Διαγόρας Πολυδρόσου – Ακαδημία Άμφισσας
Απόλλων Ευπαλίου – Αετός Λιδωρικίου
Αμφισσαϊκός 2006 – Κρισσαίος Χρισσού
Ολυμπιακός Κίρρας – Ένωση Γλυφάδας
Φωκικός (ρεπό)
13η αγωνιστική 28η
Ησαΐας Δεσφίνας – Ακαδημία Ιτέας
Δωρικός Μαλαμάτων – Τολοφώνα Ερατεινή
Ακαδημία Άμφισσας – Αστέρας Ιτέας
Αετός Λιδωρικίου – Φωκικός
Κρισσαίος Χρισσού – Διαγόρας Πολυδρόσου
Ένωση Γλυφάδας – Απόλλων Ευπαλίου
Ολυμπιακός Κίρρας – Αμφισσαϊκός 2006
Απόλλων Δελφών (ρεπό)
14η αγωνιστική 29η
Δωρικός Μαλαμάτων – Ησαΐας Δεσφίνας
Τολοφώνα Ερατεινή – Ακαδημία Άμφισσας
Απόλλων Δελφών – Αετός Λιδωρικίου
Αστέρας Ιτέας – Κρισσαίος Χρισσού
Φωκικός – Ένωση Γλυφάδας
Διαγόρας Πολυδρόσου – Ολυμπιακός Κίρρας
Απόλλων Ευπαλίου – Αμφισσαϊκός 2006
Ακαδημία Ιτέας (ρεπό)
15η αγωνιστική 30η
Ακαδημία Άμφισσας – Δωρικός Μαλαμάτων
Αετός Λιδωρικίου – Ακαδημία Ιτέας
Κρισσαίος Χρισσού – Τολοφώνα Ερατεινή
Ένωση Γλυφάδας – Απόλλων Δελφών
Ολυμπιακός Κίρρας – Αστέρας Ιτέας
Αμφισσαϊκός 2006 – Φωκικός
Απόλλων Ευπαλίου – Διαγόρας Πολυδρόσου
Ησαΐας Δεσφίνας (ρεπό)
 "DORIDA news" -
  www.lidoriki.com 

No comments: